а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

забрчи

забрчат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 28326
Почне да брчи.
Англиски: hum
Примери:
Забрчи автомобил по нашата улица.
Забрчија пчелите околу улиштето.
Изведенки
1. забрчува несв.
забрчуваат
2. забрчување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК