а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

забрца

забрцаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да брца.
Англиски: stick Албански: ngul, ngjit
Примери:
Детето ги забрца рацете во водата.
Тој ја забрца раката во торбата.
2. Забоде, брцне (нож).
Англиски: stab Албански: ngul, fut
Примери:
Го забрца ножот во вратот на животното.
3. (се забрца) Почне да се брца.
Англиски: stick Албански: ngulet, futet
Примери:
Се забрца по џебовите.
4. (се забрца) се пикне, се забоде
Англиски: prick Албански: futet, ngulet
Примери:
Една деланка му се забрцала во ногата.
Изведенки
забрцува несв.
(се) забрцуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК