а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

забрсти

забрстат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да брсти.
Примери:
Козата забрсти од младото дрвце.
Изведенки
забрстува несв.
забрстуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК