а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заброи

забројат; заброј, забројте; забројав, забројаа; заброив, заброија; забројал; заброил; забројан; заброен; (ќе) заброев,(ќе) заброеја; (ќе) заброел
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да брои.
Англиски: count Албански: fillon të numroj
Примери:
Замижа и ги заброи ударите по грбот.
Тој ги заброи парите.
2. (се заброи) Се занесе во броење.
Албански: harrohet në numrim
Примери:
Се заброи и заборави да не послужи.
Изведенки
1. забројува несв.
(се) забројуваат
2. заброва несв.
(се) заброваат
3. забројување ср.
глаг. им.
4. забровање ср.
глаг. им.