а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заброи

забројат; заброј, забројте; забројав, забројаа; заброив, заброија; забројал; заброил; забројан; заброен; (ќе) заброев,(ќе) заброеја; (ќе) заброел
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да брои.
Англиски: count Албански: fillon të numroj
Примери:
Замижа и ги заброи ударите по грбот.
Тој ги заброи парите.
2. (се заброи) Се занесе во броење.
Албански: harrohet në numrim
Примери:
Се заброи и заборави да не послужи.
Изведенки
1. забројува несв.
(се) забројуваат
2. заброва несв.
(се) заброваат
3. забројување ср.
глаг. им.
4. забровање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК