а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

забрливи

забрливат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи некој да стане брлив.
Англиски: make crazy Албански: çmend
Примери:
Пијачката го забрливи.
2. (се забрливи) Стане брлив.
Англиски: go crazy Албански: çmendem
Примери:
Од многу пиење се забрливи.
Изведенки
забрливува несв.
(се) забрлавуваат