а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

забркан

забрканиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 27256
1. Што е заплеткан, нејасен.
Англиски: intricate
Употреба: Разговорно
Примери:
Оваа работа му изгледаше премногу забркана.
2. Што е збунет, збркан.
Англиски: confused
Употреба: Разговорно
Примери:
Нему не му требаат забркани луѓе како мене.
Изведенки
забрканост ж.