а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

забрише

забришат; забриши, забришете; забришав, забришаа; забришал; забришан; (ќе) забришев, (ќе) забришеа; (ќе) забришел; забришен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 10826
1. Избрише нешто малку, згора-згора.
Англиски: wipe Албански: fshij pak
Примери:
Ја забриша потта од челото.
Ги забриша со ракавот насолзените очи.
Ќе си ги забришете чевлите и ќе влезете внатре.
2. (се забрише) Се избрише малку.
Англиски: wipe Албански: fshij pak
Примери:
Извади шамиче да се забрише од кафето.
Се забриша со полата од гуната.
Изведенки
1. забришува несв.
(се) забришуваат
2. забришување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК