а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

забрише

забришат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Избрише нешто малку, згора-згора.
Англиски: wipe Албански: fshij pak
Примери:
Ја забриша потта од челото.
Ги забриша со ракавот насолзените очи.
Ќе си ги забришете чевлите и ќе влезете внатре.
2. (се забрише) Се избрише малку.
Англиски: wipe Албански: fshij pak
Примери:
Извади шамиче да се забрише од кафето.
Се забриша со полата од гуната.
Изведенки
1. забришува несв.
(се) забришуваат
2. забришување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи