а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

забрзан

забрзани
Вид збор: Придавка
Ранг: 3426
1. Што се прави, се одвива побрзо од обично.
Англиски: accelerated
Примери:
забрзан развој
забрзано дишење
забрзани чекори
2. Што е брз, подвижен, раздвижен.
Англиски: hurried
Примери:
Беше возбуден и забрзан.
По патот сретна еден забрзан болничар.
Изведенки
забрзаност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК