а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

забрбори

забрборат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да брбори.
Англиски: blab Албански: fillon të llomotis
Примери:
Таа излезе надвор и забрбори со сосетките.
Потокот забрбори.
2. (се забрбори) Се занесе во брборење.
Англиски: blab Албански: llomotis gjatë
Примери:
Се забрбори и не сакаше да си оди.
Изведенки
забрборува несв.
(се) забрборуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи