а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

забрбешка

забрбешкаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. брбешка
Англиски: stain Албански: njolloj
2. Заплетка, замрси нешто.
Англиски: mess up Албански: ngatërroj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ја забрбешкале работата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК