а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

забратка

мн. забратки
Вид збор: Именка, женски род
Шамија, марама што се става на глава и се врзува под брадата.
Англиски: headscarf
Примери:
Во дворот се појави девојка со бела забратка на главата.
Со тага ги гледал лицата на жените во црни забратки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи