а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

забранува

забрануваат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 9787
1. Почне да бранува.
Англиски: wave Албански: valëvitet
Примери:
Ветрот го забранува езерото.
Благиот ветер лесно ги забранува расцутените дрвја.
2. Предизвика интерес за нешто.
Англиски: intrigue Албански: ngjall kureshtje
Употреба: Преносно значење
Примери:
Неговиот говор ја забранува јавноста.
3. (се забранува) Почне да се бранува.
Албански: valëvitet
Примери:
Езерото се забранува.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК