а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

забраноса

забраносаат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да браносува.
Примери:
Тој ја забраноса нивата.
Изведенки
забраносува несв.
забраносуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи