а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

забрани

забранат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Не дозволи да се прави, да се врши нешто.
Англиски: forbid Албански: ndaloj
Примери:
На дечињата им забранија секакво зближување со војските.
Му забранил да зборува за нивните трговски работи.
2. Не дозволи да се користи, да се употреби нешто.
Албански: ndaloj
Примери:
Водата е забранета за пиење.
Списанието наскоро беше забрането.
3. забраноса
Изведенки
1. забранува несв.
забрануваат
2. забранување ср.
мн. забранувања
глаг. им.
Пример: Никој не ги почитуваше наметнатите забранувања.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи