а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

забранет

забранети
Вид збор: Придавка
Што не е дозволен, што не смее да се прави, да се користи.
Англиски: forbidden
Примери:
Забранет влез.
Забранета љубов.
Забрането пушење.
Изрази
Забрането овошје - нешто што е недозволено, а што поради тоа силно привлекува и искушува.
Изведенки
забрането прил.
Забрането е да се лови риба!
FlexiMac
 менување на македонски глаголи