а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

забради

забрадат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Стави на глава шамија, шал врзувајќи ги краиштата под брадата.
Албански: lidh shami nën mjekër
Примери:
Бабата ја забради шамијата и отиде в црква.
Мајката му го забради шалот на детето и го пушти надвор да си игра.
2. (се забради) Си стави на глава шамија, шал врзувајќи ги краиштата под брадата.
Албански: lidh shami nën mjekër
Примери:
Tаа се забради со шамијата и излезе.
Изведенки
1. забрадува несв.
(се) забрадуваат
2. забрадување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи