а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

забраден

забрадени
Вид збор: Придавка
Што е покриен со шал или носи фереџе.
Англиски: veiled
Примери:
На забрадените студентки не им е дозволен пристап во унивезитетот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи