а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

забрави

забрават
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 40700
1. заклучи, затвори
Англиски: lock Албански: mbyll
Примери:
Се обиде да ја забрави вратата од спалната, но клучот и откажа.
2. заборави
Англиски: forget Албански: haroj
Употреба: Дијалектен збор
Изведенки
забрава несв.
забраваат
(дијал.)