а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

забошоти

забошотат; забошотил; забошотен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 16896
Направи да се отстрани, да се прикрие нешто од вниманието на другите, да не се земе предвид, да се заборави.
Англиски: slack Српски: забушава
Примери:
Тој цинично го забошотил проблемот.
Успеавме да ја забошотиме работата.
Изведенки
1. забошотува несв.
забошотуваат
2. забошотување ср.
мн. забошотувања
глаг. им.
Пример: Вистината излезе на виделина и покрај неговите забошотувања.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК