а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

забоцка

забоцкаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да боцка.
Англиски: prick Албански: shpoj
Примери:
Тој ги забоцка децата со стапот по босите нозе.
2. Кусо време боцка, малку боцка.
Англиски: prick Албански: shpoj
Примери:
По лицето го забоцкаа иглите од боровите гранки.
3. (се забоцка) Почне да се боцка.
Англиски: prick Албански: shpoj
Примери:
Воловите се забоцкаа со роговите.
Изведенки
забоцкува несв.
(се) забоцкуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи