а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

забори

заборат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да соборува, да кутина некого.
Англиски: wrestle Албански: rrëzoj, mund
Примери:
Му се доближи од зад грб и го забори.
2. (се забори) Почне да се бори.
Англиски: wrestle Албански: kacafytem, mundem
Примери:
Децата се заборија.
Изведенки
1. заборува несв.
(се) заборуваат
2. заборување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи