а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заборавлив

заборавливиот
Вид збор: Придавка
Што е расеан, што не памети, што лесно заборава.
Англиски: forgetful
Примери:
Беше стар и заборавлив.
Изведенки
заборавливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи