а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заболи

заболат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да ме (те, го...) боли, ми се појави физичка болка.
Англиски: hurt Албански: dhemb
Примери:
Му се оптегна жилата на раката и остро го заболе.
Го заболе силно главата.
2. Стане болен, се поболи.
Англиски: sicken Албански: sëmurë
Примери:
Ми е страв да не сум заболел од офтика.
Ќерка му заболела од пред две години.
3. Предизвика душевна болка.
Англиски: hurt Албански: dhimbje
Употреба: Преносно значење
Примери:
Како некој да го удри со камшик, толку го заболе од тие зборови.
Оваа несреќа многу го заболела.
Изведенки
заболува несв.
заболуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи