а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заболекарство

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
забарство
Англиски: dentistry
Употреба: Медицина
Примери:
Христо Куслев по востанието во 1907 година завршува заболекарство во Виена, по што се населува во Подгорица, каде што работи како заболекар.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи