а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

забоде

забодат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да боде.
Англиски: spurn Албански: ngulit, ngacmoj
Примери:
Тој ги забоде воловите со стапот и ги потера.
2. Направи нешто шилесто да продре, да пробие во нешто; вовлече нешто некаде.
Англиски: dig Албански: ngulit
Примери:
Орелот ги забоде ноктите во месото на животното.
Луѓето забодеа вземи по две железни вили.
3. (само во 3. л.) Почувствува остра болка.
Англиски: feel pain Албански: shpon
Употреба: Медицина , Преносно значење
Примери:
Нешто ме забоде во градите.
4. (се забоде) Навлезе, се пробие со шилестиот дел во нешто.
Англиски: penetrate Албански: hyj, depërtoj
Примери:
Три стрели се забодеа во дабот.
Изведенки
1. забодува несв.
(се) забодуваат
2. забодување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи