а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заблуден

заблудениот
Вид збор: Придавка
1. Што е паднат во заблуда, што е грешен.
Англиски: misguided
Примери:
Ни ја изнесуваше биографијата на заблудениот другар.
Сите се прогонети, несреќни и заблудени.
2. Што се однесува на заблуда.
Англиски: mistaken
Примери:
Заблудена состојба.
Изрази
Заблудена овца - тој што е во заблуда; измамен.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи