а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заблеска

заблескаат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да блеска.
Англиски: flash up
Примери:
Долгата сабја заблеска на сонцето.
Солза му заблеска во очите.
Изведенки
заблескува несв.
заблескуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи