а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заблее

заблеат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да блее.
Англиски: bleat Албански: fillon të blegëroj
Употреба: Зоологија
Примери:
Одненадеж заблеа јагне и ме исплаши.
Трипати заблеав како некоја овца.
2. (се заблее) Се загледа како изгубен, расеано.
Англиски: gaze Албански: bgul sytë
Примери:
Се заблеа некаде и ништо не рече.
Изведенки
1. заблејува несв.
(се) заблејуваат
2. заблејување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи