а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заблеан

заблеани
Вид збор: Придавка
Што е загледан, зјапнат во некого или во нешто.
Англиски: gazing
Употреба: Разговорно
Примери:
Со отпуштена уста, заблеан во мене, не знаеше што да рече.
Немееше толпата, заблеана по нив, долго и откако ги снема.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи