а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заблагодари

(се) заблагодарат
Вид збор: Глагол, свршен
Изрази благодарност некому.
Англиски: thank Албански: falenderoj
Примери:
Се сложил докторот и му (се) заблагодарил на советот.
Тој им (се) заблагодари со поглед на присутните.
Таа го ислуша и му (се) заблагодари.
Изведенки
1. заблагодарува несв.
(се) заблагодаруваат
2. заблагодарување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи