а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

забит

мн. забити
Вид збор: Именка, машки род
Турски воен старешина.
Англиски: officer Турски: zabit
Употреба: Воен термин , Историја
Примери:
Напред јаваа двајца бегови и еден забит.
Забитот го извади пиштолот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи