а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

забец

мн. запци
Вид збор: Именка, машки род
Остар издаден дел кај разни предмети (на чешел, пила).
Англиски: tooth
Употреба: Технологија
Примери:
Под челичните запци на пилата стоеше наместен дебел трупец.
Го извади долгото железно резе со остри запци.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи