а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

забест

забести
Вид збор: Придавка
Ранг: 17609
1. Што има големи заби.
Албански: me dhëmbë të mëdhenj
Примери:
забест момчак
забести животни
2. Што е со остри издадени делови во форма на заб.
Примери:
забест камен
забести ѕидини
3. Што е зајадлив, злобен, зол.
Англиски: biting Албански: me dhëmbë
Употреба: Преносно значење
Примери:
забест извик
Изведенки
забесто прил.
Како со заби.
Пример: Шумот од дождот забесто ѝ удираше по слепоочниците.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК