а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

забер

мн. забери
Вид збор: Именка, машки род
карпа, спила
Англиски: rock
Употреба: Геологија , Дијалектен збор
Примери:
Сонцето ги допира заберите на планината.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи