а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

забел

мн. забели
Вид збор: Именка, машки род
Шума во која е забрането да се влегува (да се пасе добиток, да се лови), обележана со забелување на стеблата.
Употреба: Екологија
Примери:
Зад потокот имаше дабов забел.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи