а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

забели

забелат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да бели нешто.
Англиски: bleach Албански: zbardh
Примери:
Девојките ги забелија платната во реката.
2. Обели малку некоја површина, нешто.
Англиски: whiten Албански: zbardh
Примери:
Сакаше деновиве да ја забели куќарката.
3. (се забели) се забелее
Англиски: whiten Албански: zbardhet
Изведенки
1. забелува несв.
(се) забелуваат
2. забелување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи