а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

забележителен

забележителни
Вид збор: Придавка
1. истакнат, прочуен, познат
Англиски: famous
Примери:
Тој е мошне забележителен спортист.
Tој е најзабележителен драмски автор кај нас.
2. Што предизвикува интерес, внимание; што е значаен, што го има во значителна мера.
Англиски: noticeable
Примери:
забележителен настап, забележителна активност
забележително искуство
Изведенки
1. забележително прил.
Пример: Тој беше забележително висок човек.
2. забележителност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи