а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

забелее

(се) забелеат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Се покаже, се појави со својата белина.
Англиски: whiten Албански: fillon të zbardhet
Примери:
Косачот го фати каменот што му се забелеа пред косата.
2. Се појави виделина, светлина.
Англиски: dawn Албански: zbardhet, gdhin
Употреба: Безлично
Примери:
На исток се забелеа.
Полека веќе се забелеа наоколу.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи