а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

забега

забегаат; забегал
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 28514
1. Почне да бега.
Англиски: run Албански: ik
Примери:
Се отфрли на колена и забега надолу по улицата.
Се сврте и пак забега низ ластунките.
2. Избега, пребега.
Англиски: run away Албански: ik
Примери:
Сакаше да забега и да се скрие некаде.
Тој забегал дури во Бугарија.
3. Претера во нешто, излезе од тоа што е нормално, вообичаено.
Англиски: exaggerate Албански: ekzagjeroj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој забега во однесувањето.