а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

забеган

забегани
Вид збор: Придавка
Ранг: 32723
Што претерал во нешто.
Англиски: exaggerated
Употреба: Разговорно
Примери:
забеган човек
Изведенки
забеганост ж.