а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

забања

забањаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да бања некого.
Англиски: bathe Албански: laj, bëj banjë
Примери:
Мајката само што го забања детето, тоа почна да плаче.
2. Избања некого малку, набрзина.
Англиски: bathe Албански: lajë shpejt e shpejt
Примери:
Го забања набрзина.
3. (се забања) Почне да се бања.
Англиски: bathe Албански: lahem
Примери:
Се забања, ама не го оставија да се добања.
4. (се забања) Се избања малку, набрзина; се пробања.
Англиски: bathe Албански: lahem shpejt
Примери:
Се забањавме надве-натри.
Изведенки
забањува несв.
(се) забањуваат