а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

забајати

забајатат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да бајати, да станува бајат.
Англиски: stale Турски: bayat Албански: fillon të bëhet bajate
Примери:
Го остави лебот да забајати.
2. (се забајати) Почне да се бајати.
Англиски: stale Албански: fillon të bëhet bajate
Примери:
Од долгото стоење месото се забајати.
Изведенки
забајатува несв.
(се) забајатуваат