а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

забајан

забајаниот
Вид збор: Придавка
Што е занесен, маѓосан од баење.
Англиски: enchanted
Примери:
Како забајан чекореше по снегот.
Стоеше како забајана од некоја непозната молитва.