а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

забаца

(се) забацаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. забаса
Англиски: step in Албански: humbem
Употреба: Дијалектен збор
2. Загази во кал.
Англиски: stick Албански: ngulitem në baltë
Употреба: Дијалектен збор