а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

забат

забатиот
Вид збор: Придавка
1. забест
2. Што е со мраз, што е многу студен.
Примери:
Зиме планината е забата и му е душман на човекот.