а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

забатачи

забатачат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Заглиби, загази во кал.
Турски: batak Албански: shkel
Употреба: Разговорно
Примери:
Коњите забатачија во калливата земја.
2. Направи, нанесе кал.
Албански: zhyt
Употреба: Разговорно
Примери:
Сиот двор го забатачи.
3. (се забатачи) се заглиби
Англиски: get stuck Албански: bie në baltë
Употреба: Разговорно
Примери:
Колата се забатачи и не можеше да се помрдне.
Изведенки
1. забатачува несв.
(се) забатачуваат
2. забатачување ср.
глаг. им.