а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

забатали

забаталат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 47430
1. Запусти, занемари некого или нешто.
Англиски: neglect Албански: lë anash, shpërfill
Употреба: Разговорно
Примери:
Тој се затвори дома и ги забатали другарите.
Се оддал на шетање и го забаталил школувањето.
2. (се забатали) се запусти, се занемари
Англиски: neglect Албански: lë pas dore, shpërfill
Примери:
Се препушти на безделништво и се забатали.
Изведенки
1. забаталува несв.
(се) забаталуваат
2. забаталување ср.
глаг. им.