а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

забарикадира

забарикадираат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Обезбеди, заштити нешто со барикади.
Англиски: barricade Албански: barrikadoj
Примери:
Тие го забарикадираа селото.
2. (се забарикадира) Се обезбеди, се заштити со барикади.
Англиски: barricade Албански: barrikadohem
Примери:
Војниците се забарикадираа зад високите ѕидови на касарната.