а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

забарабани

забарабанат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 55053
1. Почне да барабани.
Англиски: drum Албански: fillon të trompetoj
Примери:
Забарабанил градскиот барабанџија и ја соопштил првата наредба.
2. Почне да тропа, да испушта звуци поради удар на нешто.
Англиски: drum Албански: fillon të trokas. të tingëllon
Употреба: Преносно значење
Примери:
Забарабанија јадри капки по покривот.